Java - dobra na start

Jeśli chodzi o programowanie, to od czegoś trzeba zacząć. Jest wiele języków, które w bardzo łatwy sposób dają się przyswoić i bardzo szybko otrzymamy rezultaty ich nauki, ale nie wszystkie będą w stanie nauczyć nas dobrych praktyk. Wiele też zależy od tego, czego tak naprawdę chcemy się nauczyć. W świecie tworzenia serwisów internetowych najbardziej popularny jest język PHP, na frontendzie natomiast króluje JavaScript (chociaż ma również bardzo wiele innych zastosowań).

Jest jednak język, który jest łatwy do nauki oraz przy okazji uczy dobrych nawyków: Java (nie należy mylić z JavaScript). Skupię się w tym momencie na tym języku, ponieważ posłuży mi on za wstęp do przygotowania materiałów na temat programowania na system Android, gdzie właśnie Java (obok Kotlina) jest oficjalnym językiem programowania na tę platformę.

Co przemawia za Javą?

Przede wszystkim składnia jest łatwa do nauczenia się i bardzo łatwo później jest przesiąść się na inny język, ponieważ wszystkie instrukcje warunkowe czy pętle będą praktycznie takie same. Dodatkowo Java jest językiem obiektowym więc wszystkie zasady się tym rządzące oraz cała teoria programowania obiektowego jest taka sama w każdym języku obiektowym (czym jest programowanie obiektowe, napiszę później przy okazji poruszania tej tematyki).

Programy napisane w Javie mogą być uruchomione na każdej platformie i systemie operacyjnym, na którym tylko wirtualna maszyna Javy (JVM, Java Virtual Machine) została zainstalowana. Czym jest ta maszyna? Jest to środowisko, które jest zdolne do uruchomienia kodu bajtowego Javy, który powstaje podczas kompilacji kodu źródłowego napisanego przez programistę i jest wspólny dla wszystkich platform. Oznacza to, że nasza aplikacja może zostać bez żadnych problemów uruchomiona na komputerach PC, Mac, na serwerze, a nawet na lodówce czy innym urządzeniu. Oczywiście mowa tutaj nie tylko o aplikacjach komputerowych, ale również o serwisach internetowych, kiedyś gry na telefony komórkowe (takie jeszcze sprzed czasów smartphone’ów) również były pisane w Javie.

Kiedyś również Java była bardzo często wykorzystywana do tworzenia małych aplikacji, które były osadzane na stronach internetowych — apletów. Elementy takie głównie można było spotkać między innymi pod postacią gier, czatów czy pomiarów prędkości połączenia internetowego. Jako ciekawostkę wspomnę tutaj, że na zaliczenie laboratoriów z języka Java na studiach przygotowałem właśnie aplety. Od 2016 roku technologia ta jest wycofywana.

Jeśli zaczniesz przeszukiwać Internet, na temat informacji o Javie to z pewnością trafisz na stwierdzenie, że Java jest powolna. Jest to absolutna nieprawda, ponieważ takie informacje są stare i całkowicie nieaktualne w dzisiejszych czasach, gdzie tak naprawdę nawet nie zdajemy sobie sprawy, kiedy korzystamy z oprogramowania napisanego w tym języku. Java przeszła już długą drogę ewolucji więc obecnie jest bardzo szybka i w codziennym zastosowaniu bez głębszej analizy nie zauważymy problemów z szybkością działania aplikacji.

Jeszcze jedną ważną kwestią jest sama popularność języka. Na temat Javy znajdziemy bardzo wiele w Internecie w formie pisanej, jak i wideo, dużo książek czy pomocy na różnych forach internetowych. Na pewno jest to bardzo ważna cecha, ponieważ w przypadku jakiegokolwiek problemu będziemy w stanie bardzo szybko znaleźć pomoc.

Czy Java ma przyszłość?

Ciężko jest to w tej chwili stwierdzić. Java jednak pomimo tego, że jest tak popularna, ma opinię języka zacofanego i nawet, wg opinii użytkowników portalu StackOverflow, została ona sklasyfikowana na liście najbardziej znienawidzonych języków programowania 2017 roku. Przez te wszystkie lata istnienia Javy na rynku pojawiło się bardzo wiele języków, które zyskały olbrzymią popularność i obecnie istnieje bardzo mocna alternatywa dla tego języka — Kotlin, który szturmem wdarł się na rynek i w maju 2017 roku stał się drugim oficjalnym językiem programowania na platformę Android. Ciekawostką jest to, że Google chyba Kotlin bardzo przypadł do gustu, ponieważ w dokumentacji Android SDK można zaobserwować, że przykłady w tym języku są domyślnie otwartą zakładką, a żeby zobaczyć przykład w Javie, należy przełączyć się na inną, jej dedykowaną.

Cykl wydawniczy Javy jednak przyspiesza od premiery JDK 10 (Java Development Kit — środowisko do programowania w języku Java), aktualizacje do tej wersji mają być wydawane przez pierwsze pół roku. Jesienią światło dzienne ma ujrzeć JDK 11, która będzie wspierana przez trzy lata (LTS). Kolejne wersje mają się ukazywać właśnie co trzy lata i być może ten zabieg przyspieszenia wydań okaże się dobrym krokiem.